W praktycznie całkowicie zaciemnionej świątyni, w blasku świec i zniczy, odbyły się IX Zaduszki Muzyczne “U Oblat”. Oprawę muzyczną modlitwy przygotowała młodzież ze wspólnoty formacyjnej “Niniwa”, którą opiekuje się o. Mariusz Piasecki OMI. Eucharystii w intencji zmarłych przewodniczył proboszcz – o. Mariusz Legieżyński OMI. Wygłosił także kazanie, które poprzedzone było pantomimą ewangelizacyjną, wykonaną przez młodych:

Dzisiaj w sposób szczególny łączymy się z tymi, którzy osiągnęli życie wieczne. W to dzisiejsze wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych wkraczamy, można powiedzieć, w świat zmarłych, którzy odeszli od nas, którzy zmarli, a których Pan Bóg też powołał do siebie. (…) Nasi zmarli nie pozostają nam dłużni, a wkraczają również w nasze życie, które jest przepełnione niekiedy gwarem codzienności, pracą, pośpiechem – wkraczają w nasze życie, by też ożywić nasze wspomnienia, które obudzone, napełniają nas taką powagą, zadumą i też refleksją nad tym życiem, które nas też czeka – mówił do zebranych proboszcz.

Z naszej strony wyrywa się podziękowanie za to, czym oni obdarzyli nas jeszcze w tym życiu doczesnym. W blasku tych świec chcemy podziękować tym, którzy odeszli, a którzy są z nami duchowo, za dobro, które nam przekazali, szczególnie chcemy podziękować za wartości, które bronili z wielkim poświęceniem… Chcemy im podziękować za wiarę, której strzegli bardzo mocno, za miłość, której byli do końca wierni, chcemy im podziękować za nadzieję, w której się umacniali – kontynuował kaznodzieja.

Jako ludzie wierzący stajemy też z dumą i wiarą, że “życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy”. To jest prawda, które przepełnia nas wszystkich i z taką prawdą stajemy nie tylko dzisiaj, kiedy wspominamy wszystkich wiernych zmarłych, ale kiedy stajemy przy trumnie, jeżeli ktoś odchodzi, kiedy stajemy przy grobie naszych bliskich. “Życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy”. (…) Wierzymy w Chrystusa, wierzymy też Chrystusowi, wierzymy, że z Nim również my wszyscy zmartwychwstaniemy, aby cieszyć się pełnią życia, życiem wiecznym, które daje Chrystus wszystkim swoim wierzącym, o ile dobrze wykorzystamy czas, który został złożony w nasze ręce, jako najwspanialszy dar od naszego Boga – konkludował ojciec Legieżyński.

Po Mszy świętej miało miejsce uwielbienie, animowane przez młodzież. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, tegoroczne Zaduszki Muzyczne były transmitowane na parafialnym profilu społecznościowym.

(P. Gomulak OMI/oblaci.pl)