Ruszyła długo oczekiwana rozbiórka części klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, która została zniszczona w wyniku pożaru z 24 września 2020 roku. Budynek użyczany był Zespołowi Szkół Katolickich im. św. Edyty Stein prowadzonemu przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców.

Zobacz: [Lubliniec: Pożar budynku klasztornego]

Pożar klasztoru w Lublińcu

Zniszczenia skrzydła, w którym znajdowała się szkoła katolicka, prowadzona przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, są ogromne [widok z drona]

Opublikowany przez Misjonarze Oblaci MN w Polsce Czwartek, 24 września 2020

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów MN od początku deklarowała chęć, aby szkoła mogła wrócić do zabudowań klasztornych. Na czas odbudowy zniszczonej części oblaci z Lublińca użyczyli dyrekcji placówki salki parafialne oraz kompleks znajdujący się za klasztorem, który do lipca użyczany był Środowiskowemu Domowi Samopomocy oraz lublinieckiemu Klubowi Seniora. Umowa użyczenia dobiegała końca, a dramatyczna sytuacja szkoły wymagała zabezpieczenia dalszego funkcjonowania placówki. Przy pomocy miasta udało znaleźć się nowe lokum dla obu instytucji.

Serdecznie dziękujemy za dach nad głową, który służył nam przez 18 lat. Będziemy wspominać to miejsce z ogromnym sentymentem. Przeżyliśmy tu wiele dobrych i radosnych chwil – napisali w podziękowaniu lublinieckim misjonarzom oblatom dyrekcja i kadra Środowiskowego Domu Samopomocy.

W gmachu trwają ostatnie przygotowania do wznowienia roku szkolnego. Pomimo niepewnej sytuacji nabór do klas pierwszych przerósł oczekiwania dyrekcji szkoły katolickiej.

Ze względu na ekspertyzy i wymagane pozwolenia do prac przystąpiono dopiero teraz. Rozbiórka przebiega według ścisłych wskazań zawartych w decyzjach administracyjnych. Do rozpoczęcia roku szkolnego teren ma zostać uporządkowany ze względu na bezpieczeństwo uczniów. Po dokonaniu rozbiórki w określonym zakresie, odpowiednim władzom zostanie przedstawiony plan odbudowy z prośbą o zgodę na podjęcie dalszych działań.

Po tak długim czasie oczekiwania ja i pracownicy czujemy podekscytowanie. Czas żalu za zniszczenia już jest za nami. Teraz chcemy iść dalej, rozwijać się i czekać na to co powstanie nowego – mówi Joanna Kierach, dyrektorka Zespołu Szkół Katolickich w Lublińcu – Służymy również wszelką pomocą na tyle, ile możemy.

Jednocześnie apelujemy, aby nie wchodzić na teren prac budowlanych. Zdjęcia oraz wszelkie informacje będą podawane na oficjalnej stronie Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN – oblaci.pl

Rozbiórka szkoły katolickiej

Rozpoczęła się rozbiórka części klasztoru, w której mieścił się Zespół Szkół im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu. Więcej informacji: https://oblaci.pl/2021/08/19/lubliniec-rozbiorka-szkoly-katolickiej/ ‼️Jednocześnie apelujemy, aby nie wchodzić na teren prac budowlanych. Zdjęcia oraz wszelkie informacje będą podawane na oficjalnej stronie Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN - oblaci.pl‼️

Opublikowany przez Oblaci Lubliniec - Parafia św. Stanisława Kostki "U Oblat" Czwartek, 19 sierpnia 2021

(P. Gomulak OMI/oblaci.pl)