Wspólnota zakonna w Lublińcu wraz z rodziną, przedstawicielami parafii w Kędzierzynie-Koźlu i Wrocławiu oraz Przyjaciółmi Misji oblackich pożegnała o. Norberta Sojkę OMI. Czuwaniu modlitewnemu przy trumnie z ciałem zmarłego oblata towarzyszyła modlitwa koronki do Bożego Miłosierdzia, a po niej celebrowana była Eucharystia żałobna pod przewodnictwem superiora lublinieckiego komunitetu – o. Lucjana Osieckiego OMI. W słowie wstępnym przypomniał, że zmarły oblat przeżywał w tym roku 50-lecie ślubów zakonnych:

Pięćdziesiąt lat całopalnej ofiary, którą przeżywał tutaj na co dzień. (…) Dziękuję współbraciom z infirmerii za opiekę nad świętej pamięci ojcem Norbertem – dodał.

Kazanie wygłosił o. Mieczysław Hałaszko OMI – superior z Kokotka, a jednocześnie kolega z kursu zmarłego misjonarza. Podkreślał zapał duszpasterski ojca Norberta, wskazując, że włożył wielki wkład w duszpasterstwo młodzieży i działalności oazową. To za jego czasów w Katowicach tworzyły się zręby dzisiejszej wspólnoty młodzieżowej “Niniwa” – ta forma pracy z młodzieżą była spełnieniem jego marzeń i oczekiwań.

Nie był pasterzem, który zaganiał, strofował owce, ale był duszpasterzem, który budował Kościół – wskazywał ojciec Hałaszko – I dlatego zakładał wspólnoty parafialne, wspólnoty – Kościół traktował jako wspólnotę wspólnot. Ileż tych wspólnot powstało w Kędzierzynie, Katowicach? To był fundament jego duszpasterstwa. Gromadzić wokół Chrystusa i budować wspólnotę z Nim i wspólnotę między ludźmi.

Ojciec Norbert oddał, powierzył swoje życie 50. lat temu, poprzez decyzję o byciu oblatem. Rozpoczął życie zakonne. Powiedział Bogu: ofiaruję Ci czyste serce, puste dłonie, moją wolę, żeby realizowała się w życiu Boża wola (…) Dlatego też dzisiaj nasze serca są wypełnione wdzięcznością, wdzięcznością za jego życie, za jego pracę, za pewne wzorce, jakie pokazywał młodym, kiedy wychowywał wikariuszy do pracy duszpasterskiej – mówił kaznodzieja.

Po obrzędzie ostatniego pożegnania, ciało śp. o. Norberta Sojki OMI przewiezione zostało do Katowic. Na Koszutce sprawowana będzie Msza św. za zmarłego proboszcza parafii o godzinie 19.00. Następnie odbędzie się czuwanie modlitewne przy trumnie do godziny 21.00. W dniu jutrzejszym będą miały miejsce uroczystości pogrzebowe w Katowicach: różaniec o godzinie 10.30, następnie Eucharystia pogrzebowa o 11.00 i złożenie do grobu na kwaterze oblackiej cmentarza w Katowicach-Bogucicach.

Relacja z obrzędów pogrzebowych w Katowicach umieszczona będzie na stronie prowincjalnej: oblaci.pl

(pg/oblaci.pl)